Jarné Bratislavské Jazzové Dni

28.4.2018, Ateliér Babylon Bratislava

Ester Rada, Omar Hakim & Rachel Z OZ Experience feat. Linley Marthe & Louis Winsberg, Kadri Voorand

Jarné Bratislavské Jazzové Dni sa každoročne konajú aj s ambíciou prezentovať najvýraznejšie budúce hviezdy jazzu, a blízkych žánrov. Pred rokom sme vám v klube Ateliér Babylon predstavili Billa Lauranceho zo Snarky Puppy, predtým Coryho Henryho, a Jacoba Colliera. Tento rok budú famózne nové speváčky, aj nový projekt bubeníckej legendy.

Headlinerom aktuálneho ročníka je fantastická izraelská speváčka Ester Rada. Festivalový večer odštartuje estónska speváška Kadri Voorand, po nej nasleduje koncert zoskupenia Omar Hakim & Rachel Z OZ Experience feat. Linley Marthe & Louis Winsberg.

Predpredaj vstupeniek v sieti Ticketportal

Chceli by sme Vám dať do pozornosti informáciu, že aj napriek zakúpeniu lístkov na státie, budete mať v priestoroch Babylonu a koncertnej sály možnosť aj na sedenie a oddýchnutie Vašich vytancovaných nôh. Nevieme Vám garantovať dobrý výhľad na pódium ale rozhodli sme sa tak, kôli dĺžke koncertov a Vášmu pohodliu na Jarných Jazzákoch.

Ester Rada

Vyrastala na hudbe legendárnych speváčok ako Aretha Franklin, Nina Simone, a Ella Fitzgerald. Pre jej autorskú tvorbu bola výraznou inšpiráciou aj hudba vibrafonistu a perkusionistu Mulatuho Astatkeho, zakladateľa etiópskeho jazzu. Prečo etiópskeho? Ester je židovkou etiópskeho pôvodu, jej rodinu spolu s tisíckami ďalších z biblického strateného kmeňa presídlili do Izraela v rámci operácie Mojžiš.

Ester Rada debutovala pred piatimi rokmi. Už jej prvý hit Life Happens rotovali stanice MTV aj VH1, vystúpila na Glastonbury, počas troch ďalších rokov koncertovala na festivaloch a v kluboch na piatich kontinentoch. Na Slovensku sa predstavila v roku 2016 na festivale Pohoda, kde zožala obrovský úspech.  

Aktuálny album “Different Eyes” Ester Rada vydala koncom augusta 2017, na jej debutovom bratislavskom klubovom koncerte sa predstaví s novým repertoárom. Jej unikátny mix nového soulu, funku, tradičného R’n’B, a etiópskeho jazzu podmanil kritikov aj fanúšikov. S novým albumom Ester mieri do prvej ligy nusoulu a jazzu.

Ester Rada - Life Happens / Ester Rada - Sinner Man / Ester Rada - Mr. Guilt

 

Omar Hakim & Rachel Z OZ Experience feat. Linley Marthe & Louis Winsberg

Po rokoch úspešného koncertovania a nahrávania ako The Trio of OZ sa legendárny bubeník Omar Hakim a pianistka Rachel Z vybrali do nových teritórií. OZ Experience je spontánny, kompozičný projekt, zameraný na groove. Novými hudobnými partnermi dvojice sú bývalý člen Joe Zawinul Syndicate, basgitarista Linley Marthe z Maurícia, a prominentný francúzsky gitarista Louis Winsberg, ktorý je spoluzakladateľom skupín Sixun a Jaleo, plus hrával s Kurtom Rosenwinkelom. 

Omar Hakim bol bubeníkom najslávnejšej fusion kapely Weather Report, hrával aj s jazzovými hviezdami ako Miles Davis, David Sanborn, Roy Ayers, George Benson, John Scofield, Joe Sample, či Lee Ritenour. Paralelnú kariéru má v populárnej hudbe - hral pre megahviezdy ako Kate Bush, David Bowie, Sting, Dire Straits, Madonna, Celine Dion, a Mariah Carey. 

Rachel Z je jazzovou aj rockovou hráčkou na klávesy, v súkromí je manželkou Omara Hakima. Spolupracovala s menami ako Wayne Shorter, Marcus Miller, Victor Bailey, Stanley Clarke, a Tony Levin, bola súčasťou skupiny Steps Ahead. Za spoluprácu na albume “Tokyo Blue” saxofonistu Najee dostala cenu Grammy.

The Trio of OZ / The Trio of OZ

 

Kadri Voorand

Kadri Voorand je jazzová speváčka, pianistka, a skladateľka, ktorej originálna hudba a naozaj nezameniteľný výraz priniesli množstvo vystúpení a ocenení nielen doma v Estónsku, ale aj v zahraničí. Minulý rok získala cenu Estonian Music Awards ako umelkyňa roka, za svoj album "Armupurjus" dostala Cenu jazzového albumu roka. 

Kadri Voorand používa svoje improvizačné zručnosti a svojský výraz, aby vytvorila vzrušujúci a novátorský súčasný jazz. Pomocou prvkov estónskej ľudovej zároveň uctieva svoje korene, ako dieťa speivala, tancovala, hralaa na hudle a improvizovala v ľudovom súbore svojej matky. Neskôr študovala klasický klavír, a mala vlastnú vokálnu skupinu. Okrem sólovej tvorby vedie á capella sextet Estonian Voices. Kadri je medzinárodne najslávnejšou estónskou hudobníčkou súčasnosti. Na našom festivale vystúpi s basgitaristom Mihkelom Mälgandom.

Kadri Voorand & Mihkel Mälgand / Kadri Voorand and Mihkel Mälgand / Kadri Voorand. ft. Joss Stone

 

jarne-jazzaky-2018-1.jpg

jarne-jazzaky-2018-2.jpg